ÖZET
Eğer ilk defa ev satın alıyorsanız, bilmediğiniz ve reklam edilen satış fiyatına dahil olmayabilen milyon tane harç borç çıkabiliyor, dikkattttttt.

Beşiktaş'ın Porto'dan yediği gol kadar pahallı olmasa da, ev satın alırken evin satış fiyatına dahil olmayan son dakika sürprizleri çıkacaktır. Bir çok müteahhit daha önceki yazımda anlattığım satılan m2 ile yaşanılan m2 arasındaki fark gibi yaratıcı pazarlama oyunlarına bu konuda da başvuruyorlar. M2 olayında belirttiğim gibi bu konuda da yanlış yapılan birşey yok, sadece pazarlama kolaylığı amaçlı ve göz boyamaya yönelik bir yöntem.
Hemen örneğe geçiyorum:
İzmir'de 100m2'lik bir daireyi 100,000 ytl fiyata ve %100 kredi ile almak istediğimizi varsayıyorum. Eğer ilanın altındaki karınca duasını ve sözleşmeyi iyi okumadıysak bize pas edilebilecek alım satım masraflarının bazıları:
- KDV - 1000 ytl (Net 150 m2'den büyük evler için %18, 150 m2'den küçük evler için %1)
- Altyapı Abonman ücretleri,
- Elektrik – 75 ytl (Eger mevcut trafo yeterli değil ise, bu rakam 1500 ytl ye ulasabilir)
- Su - 100 ytl (Tamamen mevcut altyapıya ve çıkan keşife bağlı)
- Dogalgaz - 50 ytl (Olduğunuz bölgeye göre değişiyor)
- Telefon – 15 ytl
- Cins Tashih Harcı – 50 ytl (Emlak vergisi raiç bedelinin % 0.05'i)
- İskan Harcı, - 1000 ytl (Emlak vergisi raiç bedelinin % 1.00'i)
- Tapu Harcı, - 1500 ytl (Hem alıcıdan hem satıcıdan % 1.5 + 100 ytl döner sermaye harcı - Emlak vergisi değerinden düşük olmamak kaydı ile satış fiyatı üzerinden alınır)
- Tapu takip – 150 ytl (Her işin bir raconu ve bu raconu bileni olduğu için...)
- Emlakçı Komisyonu – 3000 ytl (Hem alıcıdan hem satıcıdan %3 – her zaman pazarligi olan bir kalem)
- Kredi işlemlerinde (100,000 ytl lik bir kredi icin)
- Dosya Masrafı - 500 ytl (500 – 1000 ytl)
- Komisyon – 1000 ytl (%1 civarinda)
- Expertiz ucreti – 400 ytl (400 - 500 ytl)
- Kredi ile ilgili sigortalar
- Bireysel hayat sigortasi – 500 ytl prim (% 0.5 civarinda)
- DASK – 109 ytl prim (evin buyuklugu, oldugu sehir/bolge, yapi tipine, ve evin degerine gore belirlenir, www.dask.gov.tr)
- Konut sigortasi – 100 ytl prim ( evin m2, tip, kullanim, ozellikleri, esyasi, yasi, bolgesi,… na gore degisiyor)

Tüm yukarıdaki kalemlerin toplamı 9,549 ytl ye geliyor. Yani 100,000 ytl lik bir ev için %10 a yaklaşan ıvır zıvır ve hepsi gerekli masraflar çıkıyor. Bazi büyük müteahhitler bu masrafların çoğunu fiyata dahil ediyor, örneğin Soyak Evreka projesi,
ama bazıları da fiyatları daha düşük gösterebilmek için ufak harfler ile ilanların altına alım satım masrafları dahil değildir diyiveriyor.

Kıssadan hisse, ev alırken elle tutulur ve gözle görülür aldıklarınız haricinde ödenmesi gereken ufak tefek ama toplamı büyük masrafları gözardı etmeyin, sorun soruşturun, pazarlığınızı ona göre yapın.

2 YORUM:

Adsız dedi ki...

Bilgi için teşekkürler...

Adsız dedi ki...

İstanbul'dan bir konut projesi önerim var sizs değerli dostlara;bir göz atın derim.

www.yildirimyapigrubu.com

Beğendiyseniz, üye olun!

Arama

Facebook'ta Gurme

Emlak Kulisi

Sosyal Gurme

Emlak Gurmesi kimdir? Amacı nedir ?

Gurme; yemek| yemeklerin, şarap ve kahve gibi içeceklerin farklı çeşitlerinin tatlarını birbirinden ayırabilen, tad alma duyarlılığı olan kişilere verilen addır.Emlak gurmesi de;emlak çeşitlerinden anlar, farklılıklarını,ayıran özelliklerini,tadlarını bilir. Ve emlak satın almak isteyenlerle bu bilgilerini bu sayfada paylaşır. Ev satın almak isteyenler, emlak gurmesi bu sayfada size işin sırlarını anlatıyor...

Ev Satın Almak İstiyorum

İzmir'de güvenlikli sitede konut kredisi ile kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler! Palmiye Park projelerinde size uygun bir ev kesin vardır. Evlenmek isteyenlere duyurulur! İzmir’de Güvenlikli Sitede konut kredisi ile kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenlere Palmiye Park projelerini öneriyoruz.

Video Gurmesi


Bu gadget'ta bir hata oluştu